piątek, 12 czerwca 2020

Zapiski nałogowego czytacza - Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Utknęłam między Księgą piasku a Księgą drogi, jak Jenta pomiędzy światami. Nie mogę pójść dalej i nie mogę porzucić czytania.Prawie tysiąc stronicowa książka ciąży mi w dłoni, więc opieram ją o poduszkę, w tym samym momencie czytane słowa rozmywają się, plączą, a ja zapadam w letarg. Przez półprzymknięte oczy widzę odwróconą numerację stron. Przede mną jeszcze  siedemset dwadzieścia osiem.
Zastanawiam się, jakby to było, gdyby nasz czas tu na ziemi też był liczony odwrotnie. Nie dniami, które już przeżyliśmy, ale tymi, które są przed nami. Czy wiedząc od początku, jaka jest ich konkretna liczba, żylibyśmy inaczej? Czy ta świadomość byłaby obciążona nieznośnym lękiem czy może niosłaby ukojenie i spokój? Patrzę na górę strony, gdzie powtórzono ostatnie słowo poprzedniej. Nic nie jest wyrwane z kontekstu. Wszystko ma swój początek po tamtej stronie. I nic się nie kończy niewiadomą, bo dolny róg  strony zdradza pierwsze zdanie kolejnej.  Zawsze wiadomo skąd i dokąd idziesz. A gdybyś się zgubił, masz mapę. Nie śpię. Widzę swój pokój, obłok pary unoszący się nad kubkiem herbaty, skrawek czerwonego koca, którym przykryłam stopy. Słyszę szum samochodów zza okna i głos z telewizora  wyliczający  dzisiejsze ofiary wirusa. Czuję zapach pieczonego mięsa dobiegający z kuchni sąsiadów i woń wilgotnej od deszczu ziemi. Nie śpię. Nie czytam. Zawisłam pomiędzy słowami, jak Jenta między życiem a śmiercią.


6 komentarzy:

 1. Czytałam "Księgi Jakubowe" na tablecie, było lżej. Pochłaniałam je chciwie i czułam ogromny niedosyt, gdy się okazało, że skończyłam lekturę. Za jakiś czas znów do nich powrócę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zrezygnowałam. O Jencie jeszcze czytałam, a potem już było coraz bardziej pod górkę.
  Telewizora radzę się pozbyć. Nigdy nic dobrego nie mówi i jak potem zachować optymizm i spokój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rada dotycząca telewizora dobrą radą jest aczkolwiek chwilowo niemożliwa do zrealizowania. Z lektury jeszcze nie zrezygnowałam. Tkwię ze dwa kroki dalej ;)

   Usuń